Son Dakika Haberler

30 Nisan da okullar açılır mı? Telafi eğitim nedir?

30 Nisan da okullar açılır mı? Telafi eğitim nedir?
Okunma : Yorum Yap

Korona virüs sebebi ile tüm dünyada olduğu gibi  Türkiye’de Eğitim sekteye uğramış vaziyette.Okulların kapanması sonrası öğrencilerin eğitimi evlerde online olarak devam ediyor. MEB okullarda 30 nisana kadar eğitime ara verildiğini ve bu süre zarfında eğitim evde devam edeceğini duyurmuştu.Veliler okullar ne zaman açılacak sorusuna cevap arıyor.30 Nisan da okullar açılır mı?Telafi eğitim nedir?

30 NİSAN DA OKULLAR AÇILIR MI ?

Bakan Selçuk, okulların 30 Nisan’da açılıp açılmayacağına ilişkin bir soru üzerine, konunun önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yeniden masaya yatırılacağını ve kararın çok kısa bir zamanda kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

Okulların hangi ayda açılırsa açılsın planlamaların hazır olduğunu dile getiren Ziya Selçuk, şöyle konuştu:

* Bizim için mayıs, haziran ayları çok önemli. Bilim Kurulu’nun tavsiyelerine bağlı olarak dünyadaki ve Türkiye’deki duruma bakarak mayıs, haziran aylarını değerlendirmek bizim açımızdan çok kritik. Diyelim ki bu tür bir durum söz konusu olmadı.

* O zaman bizim için temmuz ve ağustos ayları, daha çok tatil olarak değerlendirmek istediğimiz aylar. O nedenle ağırlıklı olarak mayıs, haziran aylarını çok önemsiyoruz.

* Bu senaryo gerçekleşmezse eylül ve ekim ayları bizim açımızdan çok kritik. Hem mayıs, haziran önemli, hem de eylül, ekim önemli. Bunların hepsi için gün gün, hafta hafta planlarımız hazır.

Bakan Selçuk, telafi eğitimlerini de mayıs-haziran ile eylül-ekim için daha ağırlıklı olarak düşündüklerini kaydetti.

eğitim2 1 s Habernet

TELAFİ EĞİTİM NEDİR?

Uzmanlar tarafından telafi eğitimlerin kaybedilen zamanın hızlandırılmış bir şekilde verilmesi eğitim kaybının minimuma indirilmesi olarak açıklıyorlar.Telafi eğitim normal öğrenim zamanında ki ile aynı eğitim süresine eş değer olmayacaktır.

Bakan Selçuk, “TBMM’de kabul edilen ‘Telafi eğitimi düzenlemesi’ kısmi ve hızlandırılmış bir ‘telafi’ sürecini tanımlamaktadır. Dönemin bütün bir şekilde tekrarı veya yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu bile değildir. Çocuklarımızın yaz tatilini doyasıya yaşamasını ümit ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Uzmanlar bu eğitimlerin verilmemesi durumunda öğrenmede unutmanın katlanarak artacağından ve bu durumun donanımlı yetişmiş öğrenci kapasitesinde önemli bir ölçüde azalmaya,eğitim kalitesinin düşmesine sebep olacaktır.

Öğrencilerin bilişsel,duygusal kayıplar yaşamaması için uzmanlar tarafından eğitimlerin verilmesi gerektiği düşünülüyor.

Salgın döneminde çocuk aşıları yapılır mı?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)