Son Dakika Haberler

29 Eylül Dünya Kalp Günü

29 Eylül Dünya Kalp Günü
Okunma : 1 Yorum

Dünya genelinde bir numaralı ölüm nedeni olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, kalp hastalıkları riskini azaltacak önlemler konusunda toplumları bilgilendirmek amacıyla, Dünya Kalp Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) iş birliğiyle her yıl 29 Eylül “Dünya Kalp Günü” olarak kabul ediliyor.

HER 5 KİŞİDEN BİRİ KALP HASTASI

Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir.

Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının %80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir.

Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür.

29 Eylul Dunya Kalp Gunu s Habernet

Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir.

40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir.

Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi

Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için;

-Sağlıklı beslenin
-Düzenli fiziksel aktivite yapın
-Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın
-Alkol kullanmayın
-Kardiyovasküler riskinizi öğrenenin
-Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenenin
-Kan basıncınızı öğrenenin
-Kan şekerinizi öğrenenin
-Kan lipidlerinizi öğrenenin
-Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun

YORUMLAR (1)

  1. 11 Kasım Dünya Bekarlar Günü nedir? » Habernett – Habernett diyorki:

    […] arkadaş günlerden benim günümmüş.. 11 Kasım Dünya yalnızlar günü kutlu […]