Son Dakika Haberler

23 Eylül Uluslararası işaret dilleri günü

23 Eylül Uluslararası işaret dilleri günü
Okunma : Yorum Yap

23 Eylül Uluslararası işaret dilleri günü her sene olduğu gibi bu senede kutlanmaya devam ediyor. Dünya üzerinde 300’den fazla farklı işaret dili kullanılıyor.

300 farklı dil işaret dili kullanıyor

İşaret dilleri, konuşulan dillerden yapısal olarak farklı, doğal dil özelliği gösteriyor. Ayrıca, uluslararası toplantılarda işitme engelli kişiler tarafından kullanılan bir de uluslararası işaret dili bulunuyor. Dünya üzerinde 300’den fazla farklı işaret dili kullanılıyor.

Bu dil, doğal işaret dilleri kadar karmaşık olmayan ve sınırlı bir sözlüğe sahip olan karma-işaret dili yapısına sahip. Dil aynı zamanda seyahat eden işitme engelliler tarafından başka dil konuşan işitme engellilerle iletişim kurmalarını sağlıyor.

Dünya İşaret Dilleri Günü kapsamında düzenlenen etkinliler çerçevesinde İsviçre’nin Cenevre kentinde 300 kişilik bir farkındalık yürüyüşü düzenlenirken, İtalya’nın Torino kentinde ASD Crocetta Calcio takımı Gruppo Sportivo Sordi (İşitme Engelliler Spor Grubu) ile kardeş takım oldu ve iki takım karması aralarında bir futbol turnavası gerçekleştirdi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)