Son Dakika Haberler

18 Mart okullar tatil mi? 18 Mart günü okullar açık mı?

18 Mart okullar tatil mi? 18 Mart günü okullar açık mı?
Okunma : Yorum Yap

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kutlamalarına sayılı günler kaldı. Öğrenciler ise 18 Mart okullar tatil mi? 18 Mart günü okullar açık mı? sorusunu araştırmaya başladı. İşte tüm ayrıntılar…

18 MART OKULLAR TATİL Mİ?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafınca yayımlanan çalışma takvimi kapsamında 18 Mart Perşembe gününde okullar tatil edilmeyecek, eğitim ve öğretime ara verilmeyecektir. Dersler işlenecektir. Normal şartlar altında her yıl 18 Mart Çanakkale Zaferi kutlamaları yapılmakta okullar 18 Mart’a özel gösteriler düzenlemekteydi. Lakin bu sene koronavirüsten dolayı okullarda tören ve kutlama olmayacağı düşünülüyor.

8 MART ÇANAKKALE ZAFERİ NE ZAMAN BAŞLADI?

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. Her yıl düzenlenen 18 Mart Çanakkale Savaşı tarihin en büyük zaferlerinden biridir.

2021 ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN KAÇINCI YILDÖNÜMÜ?

Türk’ün gücünü dünyaya gösterdiği büyük zafer Çanakkale Zaferi’nin bu sene 18 Mart’ta 106. yılını kutlayacağız.

1915 ve 1916 yılları arasında süren ve yaklaşık 300.000 kahraman askerimizin şehit olduğu savaş büyük bir zaferle bitti.

Çanakkale cephesinde alınan zaferle tüm dünya dengelerini değiştirmiş, Dünya siyasi haritası yeniden şekillenmişti. Çanakkale Zaferi türklerin söz konusu bağımsızlık olunca neler yapabilceğini tekrar göstermiş, cephedeki mücadele aşkı ve özgürlüğe olan inancını ateşleyen bir cephe olmuştur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)