Son Dakika Haberler

15 Temmuz köprüsü trafiğe kapatıldı! Avrasya maratonu ne zaman?

15 Temmuz köprüsü trafiğe kapatıldı! Avrasya maratonu ne zaman?
Okunma : Yorum Yap

Saat 09.00’da başlayan maraton nedeniyle saat 07.00’den itibaren köprü Anadolu- Avrupa, Avrupa-Anadolu geçişine kapatıldı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü Kullanacak tüm sürücüler kapatma noktalarından en kısa güzergahtan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü istikametine yönlendirildi. Peki.. Avrasya maratonu nedir? Sanal koşu nedir? Avrasya Maratonu ne zaman? Avrasya maratonu ödül ne kadar? Avrasya maratonu nereden başlıyor? Avrasya Maratonu ücretli mi? Avrasya Maratonu kaç km? Maraton ne anlama gelir? Tüm soruların cevabı haberimizde.

sx s Habernet

AVRASYA MARATONUNDA KAPALI YOLLAR

Gülhane Parkı sahil alt girişleri, Cankurtaran, Çatladıkapı, Kumkapı, Namık Kemal Caddesi ve Sahil Kennedy Bağlantısı, Galata Köprüsü, Karaköy-Fındıklı-Beşiktaş sahil yolu, Barbaros Bulvarı E-5 sapağı, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Altunizade Köprüsü yapılacak ‘’U” dönüşü neticesinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Beşiktaş sapağı, Barbaros Bulvarı, Sahil güzergâhı Beşiktaş-Dolmabahçe-Fındıklı-Karaköy-Galata Köprüsü, Eminönü-Eyüp istikametinde Unkapanı-Fener-Balat yolu, parkur üzeri ve parkura çıkan tüm yollar çift yönlü trafiğe kapatılacak.

AVRASYA MARATONU NEDİR?

İlk olarak Tercüman Gazetesi tarafından 1973 yılında gündeme getirilen Asya’dan Avrupa’ya maraton fikri, 1979’da bir grup Alman turistin girişimiyle hayata geçti 1979 yılında koşulan bu yarışın galibi Hasan Saylan olmuştu. Kıtalararası Avrasya Maratonu başladığı günden bu yana üç kez güzergah değiştirdi. Son yıllarda Halk Koşusu, 15 km ve Maraton olarak 3 farklı güzergahta koşulan maraton, İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin organizatörlüğünde düzenlenmektedir. Türkiye’de uluslararası nitelikteki en önemli maraton yarışıdır.

Yarışa kayıt yapabilmek için, katılımcıların yarış günü 18 yaşında veya daha ileri yaşta olmaları gerekir. Üç farklı kategoride koşulan yarışta ayrıca engelli sporcular için özel bir kategori de vardır. 2003 yılında dünyanın her tarafından gelen 571 atlet (523 erkek ve 48 kadın) sadece maraton koşusunda yer aldı. 1998 yılındaki halk koşusuna katılanların rekor sayısı 150.000 kişiydi.

AVRASYA MARATONU NE ZAMAN?

Avrasya maratonu ne zaman? Saat 09.00’da başlayan maraton nedeniyle saat 07.00’den itibaren köprü Anadolu- Avrupa, Avrupa-Anadolu geçişine kapatıldı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü Kullanacak tüm sürücüler kapatma noktalarından en kısa güzergahtan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü istikametine yönlendirildi.

AVRASYA MARATONU NEREDEN BAŞLIYOR?

Organizasyon kapsamında düzenlenecek yarışların startı, Anadolu yakasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün 250 metre gerisinden verilecek. 42,195 kilometrelik maratonun startı saat 09.00’da verilecek.

AVRASYA MARATONU ÜCRETLİ Mİ?

İstanbul Maraton ve Spor Fuarı: İstanbul Maraton ve Spor Fuarı 31 Ekim, 1 – 2 Kasım tarihleri arasında Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde (Yenikapı Miting Alanı) düzenlenecektir. Maraton Fuarı katılımcılara ücretsizdir.

AVRASYA MARATONU KAÇ KM?

Anadolu yakasından start alıp Avrupa yakasında son bulacak, dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olan organizasyon, maraton (42 kilometre 195 metre), 15 kilometre koşusu ile 8 kilometrelik halk koşusu kategorilerinde gerçekleştirilecek.

AVRASYA MARATONU ÖDÜLÜ NEDİR?

Avrasya Maratonu’nun maraton bölümü kayıtlarının 30 Eylül tarihinde sona erdiği ve 84 ülkeden 8 bin atletin kayıt yaptırdığı açıklanırken, toplam para ödülünün ise bir milyon dolar olduğu kaydedildi.

MARATONA 2019’DA KAÇ KİŞİ KATILDI?

İstanbul Maratonu’na 106 ülkeden yaklaşık 140 bin kişi katıldı. Organizasyonda 42,195 kilometrelik çipli koşuda yaklaşık 4 bin, 15 kilometrelik koşuda ise yaklaşık 33 bin sporcu koşuyor. 8 kilometrelik halk koşusuna ise 100 bin civarında vatandaş katılım gösterdi.

METROBÜSLER FSM KÖPRÜSÜ’NÜ KULLANACAK

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün trafiğe kapatılması nedeniyle metrobüsler ise saat 08.00’dan itibaren Anadolu-Avrupa arasında seferlerini Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden gerçekleştirecek.

Kıtalararası Avrasya Maratonu nedeniyle trafiğe kapanan güzergahlar, saat 15.00’ten sonra trafiğe açılacak.

SANAL KOŞU NEDİR?

Sanal koşu, her ne kadar pandemi öncesinde yaygınlık kazanmaya başlamış olsa da kitlelerin bir araya gelmesinin zorlaştığı yeni normal dönemde, koşucuların koşu organizasyonlarına katılıp rekabet hissini yaşamasına olanak sağlıyor. Sanal koşu, koşucuların istedikleri yerde, tek başlarına fiziksel olarak gerçekten koşarken, sanal bir yarışta yarışabilmelerini sağlayan teknolojik alt yapının genel adıdır.

Mart 2020’den bu yana ülkemizi de etkileyen COVID-19 virüsü pandemisi, hayatımıza getirdiği sınırlamalarla hepimizi yeni ve akıllı çözümler bulmaya yöneltti. Online ortama taşınan ofis hayatı ve sosyal buluşmalar gibi birçok spor aktivitesi de ekran önünde yapılmaya başlandı. Evlerde geçirilen pasif zamanı iyi değerlendirmek adına egzersizler fitness salonlarından evlere taşındı. Yeni normal dönemde ise kondisyonunu korumak isteyenler parklarda veya sahillerde sosyal mesafe kurallarına uygun olarak tek başına koşmaya başladı.

SANAL KOŞUYA KATILMAK İÇİN NEYE İHTİYACIM VAR?

İhtiyacın olan tek şey GPS özelliği bulunan bir akıllı telefon. Sanal koşu için özel olarak tasarlanan IOS ve Android uyumlu ücretsiz sanal koşu uygulamamızı 1 Eylül’den itibaren App Store veya Play Store’dan indirerek yarış tarihine kadar kondisyon çalışmalarına devam edebilirsin.

MARATON NE ANLAMA GELİR?

Maraton, atletizmde uzun mesafeli (42,195 m), sert tabanlı yollarda yapılan mukavemet koşusudur. Adı eski Yunanistan’daki Marathon Savaşı’nda Maraton Ovası’ndan Atina’ya koşarak gelen bir ulaktan esinlenerek verilmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)