Son Dakika Haberler

15 temmuz bankalar tatil mi?

15 temmuz bankalar tatil mi?
Okunma : Yorum Yap

Bu yıl dördüncü yıldönümü olan 15 Temmuz nedeniyle bankaların tatil olup olmadığı merak konusu oldu. Vatandaşlar 15 temmuz bankalar tatil mi? sorusunu araştırmaya başladı.

15 TEMMUZ BANKALAR TATİL Mİ?

15 Temmuz bankalar tatil mi? sorusu bu yılda merak konusu oldu. 15 Temmuz resmi tatil olduğu için bankalar kapalı olacak.

15 TEMMUZ’DA PTT VE KARGO TATİL Mİ?

15 Temmuz’un resmi tatil olması sebebiyle resmi kurumlar çalışmayacak. Büyük PTT şubeleri açık olacak, diğerlerinin ise kapalı olması bekleniyor.  Kargo işlemlerini yapmak isteyen vatandaşlar 16 Temmuz itibariyle PTT ve kargolarda işlem yapabilecekler…

15 TEMMUZ’DA HASTANELER, ECZANELER AÇIK MI?

15 Temmuz’da hastaneler açık olacak bu sene pandemi nedeniyle bazı doktorların izin yapacağı ön görülürken diğer doktorların ise mesaide olacağı biliniyor.

15 TEMMUZ GECESİ YAŞANANLAR

15 Temmuz darbe girişimi veya 2016 Türkiye askerî darbe teşebbüsü, darbecilerin verdiği isimle Harekat Yıldırım veya Yurtta Sulh Harekâtı, 15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından gerçekleştirilen askerî darbe teşebbüsü.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmî internet sitesi ve TRT’de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı.

Detaylı bilgi almak için…

FSM KÖPRÜSÜ ULAŞIMA KAPATILDI

İstanbul’daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü jandarma tarafından kapatıldı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombaladı.

CUMHURBAŞKANINA SUİKAST GİRİŞİMİNDE BULUNULDU

Ankara’nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı, Muğla’nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı suikast girişiminde bulunuldu.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi darbeyi gerçekleştiren askerler tarafından rehin alındı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu ise ”sık sık yer değiştirerek” darbecilerden kaçmıştır. 

36 YIL SONRA GERÇEKLEŞTİRİLEN İLK DARBE GİRİŞİMİ

Darbe girişimi sonrası başta Fethullah Gülen’i iade etmediği gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte; aralarında Almanya ve Yunanistan’ın da olduğu birçok Avrupa Birliği üyesi ülke ile FETÖ üyelerinin iade süreçleri ve sığınma hakkı konularında siyasi ve diplomatik krizler yaşandı.

Ayrıca, darbe teşebbüsünü gerçekleştiren FETÖ mensuplarına finansal destek verdiği ve darbe girişiminin arkasında bulunduğu iddiası nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkiler gerginleşti.

Teşebbüsün ardından geçen süre boyunca aralarında Boğaziçi Köprüsü, Büyük İstanbul Otogarı ve Ilgaz Dağı Tüneli’nin de yer aldığı birçok yapı, mekan, meydan ve yerin adı, darbe girişiminin tarihine ithafen değiştirildi.

Ayrıca 15 Temmuz tarihi, darbe girişiminde hayatını kaybedenleri anmak amacıyla Demokrasi ve Millî Birlik Günü adıyla 2017’de resmî tatil olarak ilan edildi.

Darbe girişimi, Türkiye siyasi tarihinde 12 Eylül 1980 askerî darbesinden 36 yıl sonra gerçekleştirilen ilk askerî darbe teşebbüsü olarak kayıtlara geçti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)