Son Dakika Haberler

11 Eylül saldırısı saat kaçta oldu? 11 Eylül saldırısında kaç kişi öldü?

11 Eylül saldırısı saat kaçta oldu? 11 Eylül saldırısında kaç kişi öldü?
Okunma : Yorum Yap

Tarih 11 Eylül 2001 saat 08:46-10:28 (UTC-04.00) Saldırı türü Hava korsanlığı, intihar saldırısı, katliam
Ölü 2.996 (2.977 kurban ve 19 saldırgan) Yaralı 6.000+… 11 Eylül saldırısı saat kaçta oldu? 11 Eylül saldırısında kaç kişi öldü?

11 EYLÜL SALDIRISINDA KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

Amerikan finans sisteminin kalbi New York, 11 Eylül sabahı İkiz Kuleler’e yönelik terör saldırılarına uyandı.

Newark, Boston ve Washington’dan havalanıp San Francisco ve Los Angeles’a giden 4 yolcu uçağının kaçırılmasının ardından Los Angeles’a giden Amerikan Airlines’a ait kaçırılan yolcu uçağı, yerel saatle 08.46’da İkiz Kuleler’in kuzey yönündeki binasına çarptı.

Kuzey kulesi alevler içinde yanarken, United Airlines’a ait kaçırılan diğer bir uçak da ilk saldırıdan tam 17 dakika sonra canlı yayında güney kulesine çarptı.

İkiz kuleler hem ABD hem de tüm dünyanın canlı yayında izlediği saldırıların ardından milyonların gözü önünde dakikalar içinde yerle bir oldu ve Manhattan Adası toz bulutlarına büründü.

İkiz Kuleler’e saldırıların ardından kaçırılan bir diğer uçak ise ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasına çarptı.

Kaçırılan son uçak ise Pennsylvania eyaleti kırsalında F-16’lar tarafından düşürüldü.

11 Eylül saldırıları sonucu uçakları kaçıran 19 saldırgan hariç New York, Washington ve Pennsylvania’da toplam 2 bin 977 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıları El Kaide terör örgütünün lideri Usame Bin Ladin üstlendi.

11 EYLÜL SALDIRILARI, DÜNYA DÜZENİNİ DEĞİŞTİRDİ

ABD’nin 11 Eylül saldırılarına ilk cevabı, Afganistan’a girmek oldu.

Dönemin ABD Başkanı George W. Bush, Taliban’ın ABD’nin El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in iadesini reddetmesi üzerine 7 Ekim 2001’de Afganistan’ı işgal ederek Taliban rejimini devirdi ve ülkede iktidara Batı’ya daha yakın duran Hamid Karzai geçti.

ABD’nin Afganistan’ın teröristlerin ”üssü” olmasını engellemek iddiasıyla başlattığı operasyonlardan sonra ülkenin son dönemde DEAŞ militanları için de güvenli yer haline geldiği belirtiliyor.

İşgalin başından bu yana Afganistan’da 50 binin üzerinde sivil ve 2 bin 400 civarında Amerikan askeri hayatını kaybetti.

ABD liderliğindeki NATO güçlerinin Afganistan’daki savaş misyonu 28 Aralık 2014’te Kabil’de düzenlenen törenle resmen sona ermesine karşın, ABD hala “terörle mücadele” ve “ülkeyi yeniden inşa etme” gerekçesiyle ülkedeki askeri varlığını sürdürüyor.

Diğer yandan Afganistan’daki Amerikan askerini geri çekmek isteyen Trump, şu anda 8 bin 600 civarındaki asker sayısını başkanlık seçimlerinden önce 4 bin 500’e indirmek istiyor.

Taliban ile yürütülen barış görüşmeleri kapsamında ise ABD ve müttefiklerinin Taliban’ın anlaşmaya uyması halinde 14 ay içinde ülkedeki askerlerini tamamen çekmesi bekleniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)